Asien,  Äventyr,  Vietnam

Nyår i Ho Chi Minh City firas bokstavligen en korsning

När de centrala avenyerna i Ho Chi Minh City spärras av för trafik är det tydligt att också det gregorianska nyåret firas stort i Vietnam.

Skyskraporna skriker ut “2014” från toppen av taken, blinkande stavar och konfettipoppers säljs längs vägarna och festfina folk susar omkring på mopeder. Alla gator med gnistrande dekorationer spärras av på kvällen och all trafik omdirigeras. Trängseln är total och kaotisk. Färdriktningar spelar ingen roll, där det finns plats finns det färdmöjligheter. Hela centrala Ho Chi Minh City är i rörelse, fram tills tio minuter innan tolv då alla vänder sig mot floden och väntar in fyrverkerierna.

Nyårsfirandet i Ho Chi Minh City var verkligen härligt. Även om den officiella högtiden Tet, som är det vietnamesiska nyåret (som likt det kinesiska följer lunarsolarkalendern), är det som firas mest i Vietnam var firandet av det gregorianska nyåret imponerande.

Vi valde bort högburna barer och satsade istället på att fira längs gatorna. Vilken familjefest! Mattias var dagens hjälte och gjorde flera barn så glada att de sprang omkring och vevade med armarna som väderkvarnar på ett disco. Han fixade ner luftburna leksaker från partytältens tak, busade och hejade omkring. Samtidigt som barnen hoppade jämfota av lycka studsade våra hjärtan av detsamma. Vi njöt av en 20 minuter lång fyrverkerishow (så tudelat för stackars hundöron), åt en otroligt härlig sushi-middag, drack öl på gatorna och korsade trafikströmmar tätare än de tre främsta raderna på en Bieber-konsert.

Vårt nyårsfirande var både bombastiskt och behärskat. Inte som förra året då vi drack hemmagjord resorb och höll oss från alkoholen och inte heller som gångerna som försvunnit i en enda stor glitterhärva av härligheter. Någonting däremellan, med massa barnskrik. Det är så uppskattat att ungarna alltid får vara med. Vi såg inga fulla föräldrar, bara lekande barn med såpbubblor och sockerchockad energi.

Torkade maneter, sånna man eter
Torkade maneter, sånna man eter
Middag på Doraku Sushi, vägen till lycka!
Middag på Doraku Sushi, vägen till lycka!
Dekorerade gator som stängs av för trafik om kvällen
Dekorerade gator som stängs av för trafik om kvällen
Konstapeln har lite att ta tag i...
Konstapeln har lite att ta tag i…
Parkeringsvakterna står uppe på mopparna för att passa in så många som bara möjligt. Inget utrymme lämnas åt slumpen.
Parkeringsvakterna står uppe på mopparna för att passa in så många som bara möjligt. Inget utrymme lämnas åt slumpen.
Rondell eller rockkonsert?
Rondell eller rockkonsert?
En paus på en bakgata. Lite mindre trafik, men ändå så mycket avgaser att de värmde om kvällen
En paus på en bakgata. Lite mindre trafik, men ändå så mycket avgaser att de värmde om kvällen
Nyårs-selfie!
Nyårs-selfie!

2 kommentarer

Lämna ett svar

%d bloggare gillar detta: