
Snorkling i Kambodja
Vi är ju glada i vatten vi två äventyrare. Vi badar glatt, snorklar gärna och dyker ännu hellre. Vattnet i Kambodja är klart, men sikten är för stunden ganska dålig så därför blir bästa aktiviteten snorkling.
Det känns inte så kul att betala 80 dollar för två dyk när det inte går att se längre än 3 meter ungefär. Då är det härligare att betala 12 dollar för en hel dagstur, inklusive frukost, vatten, lunch och frukt.
I Sihanoukville är den populäraste snorklingsturen “Three Island Tour”. Alla har den, alla gör den. Snorklingen är okej, den lilla skärgården härlig. Lunchpausen på Bamboo Island är längsta stoppet. Vattnet är grunt och det är ganska skräpigt, men det är ändå en liten bit av paradiset.
Det går att stanna över natten i enkla bungalows, men för oss som redan har lugnet på Otis Beach behövs inget annat getaway.






