Bästa jobblunchen på Koh Tao
Jag är officiellt egenföretagare numer. Det har varit ett långt äventyr sedan jag registrerade min firma i somras. Skribent-Rebecca har grott. Jag har sått frön, upplevt och faktiskt kommit närmare Drömmen. Nu jobbar jag mycket, som sig bör. Men alla måste äta, så mina matpauser är mina små äventyr i vardagen här på Koh Tao.
Eftersom mycket tid spenderas framför datorn är jag olidligt osocial. Jag dricker ingen öl, jag dyker inte, jag träffar inte folk. Mattias har börjat sin resa mot att bli Divemaster och har sitt kontor undervatten och hänger med massa härliga människor. Jag häckar framför skärmen, men har ändå kul! För att jag ska få fakturera, för någonting jag gjort. Det är en speciell känsla.
Jag har börjat jogga lite lätt igen (tufft i bergen!) och hittar mycket motivation i att tömma huvudet.
Sedan tröstar jag mig med att testa Koh Taos alla bukter när jag måste ha en mat- och badpaus. En av mina absoluta favoriter är Aow Leuk II. Magisk Pad Thai, jättegod Sam Tom. Och otrolig snorkling! Passa dig för triggerfishen bara.
Hoppas ni hänger kvar fast att jag är lite trött i orden om dagarna. Det kommer nya tider!





En kommentar
Ditte
Underbara bilder och jag är så glad för er skull. Vill önska er all lycka och njuter av att få följa med.
Kramar!